17 maja 2021

Uwaga! Ten rodzaj tłuszczu uszkadza bezpowrotnie pamięć! Niszczy zdrowie!

Wiadomo było do tej pory, że tłuszcze trans mają zły wpływ na nasze zdrowie. Zwiększają ryzyko otyłości, nadciśnienia oraz chorób serca. Jednak naukowcy doszli też do zupełnie nowych, niezwykle niepokojących wniosków.

Zły tłuszcz

Spożywanie tłuszczów trans wpływa na powstanie wielu chorób. Oprócz problemów z układem krążenia, te tłuszcze wpływają na powstanie cukrzycy i miażdżycy. Ponoć mają też wpływ na agresywne zachowania wśród ludzi. Tłuszcze trans znajdziemy w żywności wysoko przetworzonej. Niestety zdarza się też tak, że występują w naturalnych produktach. Uwodornione kwasy tłuszczowe poprawiają smak, konsystencje oraz wydłużają czas przydatności produktów do spożycia.

Pamięć do niczego

Wyniki badań, które zostały ogłoszone przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne są wyjątkowo niepokojące. Tłuszcze trans mogą pogarszać pamięć. To dotyczy przede wszystkim mężczyzn w średnim wieku. W badaniu uczestniczyło 1000 mężczyzn w wieku powyżej 20 lat. Rozwiązywali oni testy pamięciowe. U panów w wieku powyżej 45 lat, którzy jedli sporo tłuszczów trans, badania wykazały pogorszenie pamięci. Z każdym gramem tłuszczów trans dziennie, mężczyźni zapominali dziennie średnio 0,76 słowa. Przy największym dziennym spożyciu mieli trudności z zapamiętaniem aż 11 słów. Jest to spadek sprawności pamięci aż o 10 procent.

Niszczenie komórek

Naukowy odkryli, że dochodzi do bezpowrotnego uszkadzania komórek organizmu. Tłuszcze trans mają odwrotne działanie, niż antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki i nie dopuszczają do stresu antyoksydacyjnego. Wskutek uszkodzeń komórek może dochodzić do gorszego ukrwienia mózgu. Stąd właśnie problemy z pamięcią.

Źródło: Smaker

Zdjęcia: Pexels

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.