10 maja 2021

Sok z brzozy! Pić czy nie pić?

Sok z brzozy staje się coraz bardziej popularny. Można spotkać go w supermarketach, ale tez małych sklepach. Jest sprzedawany z dodatkiem innych smaków. Jednak czy warto go pić ? Jakie właściwości ma ten napój?

Co to za sok?

Sok z brzozy znany był na Słowiańszczyźnie. Stosowano go w celach leczniczych. Był też świetnym napojem, który przynosił ochłodzenie w upalne dni. Sok jest pozyskiwany wprost z pnia brzozy brodawkowatej i z brzozy omszonej. W sprzedaży występuje też sok, który jest pozyskiwany z liści tego drzewa.

Jaki skład?

Zawiera wiele składników odżywczych i ma dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Jest skarbnicą witamin z grupy B, C, pochodne kwasu salicylowego, wapń, fosfor, cynk czy żelazo. Zawiera też aminokwasy, białka, sole mineralne oraz flawonoidy.

 

Zastosowanie soku

Działa wzmacniająco na organizm i przyspieszania metabolizm. Można go stosować jako płukankę do włosów i środek na rozjaśnianie skóry. Oczyszcza organizm z toksyn, pomaga w leczeniu kamicy nerkowej, chorób reumatycznych, łuszczycy. Może wykazywać tez słabe działanie przeciwbólowe, dlatego nie powinno się podawać soku dzieciom poniżej 12 roku życia.

Pozyskiwanie soku

Można spotkać sok z brzozy z dodatkiem jabłek, żurawiny czy wiśni. Sok pozyskuje się z drzew, które mają co najmniej 10 lat i rosną w miejscu nie zanieczyszczonym. Sok zbiera się od kwietnia do czerwca. Na pniu wykonuje się niewielkie nacięcie od strony południowej drzewa. Ilość zebranej bzowiny zależy od wielkości drzewa i wynosi od dwóch do nawet piętnastu litrów dziennie.

Źródło: Kto ma lek

Zdjęcie: Pexels

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.