27 września 2021

Pij kawę! Poprawisz pamięć i schudniesz!

Pić kawę czy jej nie pić? Od lat są podzielone zdania na ten temat. Jednak teraz badania naukowców potwierdzają dobroczynne działanie tego czarnego napoju z kofeiną. Picie kawy poprawia pamięć, pomaga walce z alergią i sprzyją szczupłej sylwetce.

Kofeina górą

Niektórzy preferują kawę czarną, inni z mlekiem, a jeszcze inni z cukrem i dodatkiem np. kardamonu. Możliwości przygotowania kawy są właściwie nieograniczone. Ten aromatyczny napój pełen kofeiny pobudza do działania, dodaje energii i jest wykorzystywany też w przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. Kawę przyrządza się z palonych i mielonych ziaren kakaowca. Jest to jeden z najbardziej lubianych i popularnych napojów na świecie. Rocznie spożywa się 400 miliardów filiżanek kawy.

Pij kawę na zdrowie

Okazuje się, że z picia kawy płynie wiele zdrowotnych korzyści. Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, poprawia koncentrację, nastrój i dodaje energii. Oprócz kofeiny w filiżance kawy znajdziemy polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych. Im mocniej wypalone są ziarna kawy, to mniej jest dobroczynnych związków w kawie. Warto pamiętać, że kawa ma właściwości przeciwnowotworowe, poprawia pamięć i koncentrację, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona i Alzheimera, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2. Picie kawy sprzyja też odchudzaniu, pomaga w alergii oraz w astmie. Wykorzystywana jest też w profilaktyce chorób wątroby.

Pexels

Bogactwo kofeiny

To właśnie kofeina, która jest zawarta w kawie posiada właściwości lecznicze. Wykorzystuje się j w preparatach, które stosuje się w leczeniu migren, w lekach przeciwastmatycznych czy przeciwbólowych. Filiżanka czarnej kawy zawiera 70-140 mg kofeiny, w kawie rozpuszczalnej znajdziemy 95 mg kofeiny, w espresso 57 mg, Jednak spożywanie kawy w nadmiarze może prowadzić do poddenerwowania, stanów lękowych, a nawet psychotycznych. Powoduje też wzrost ciśnienia krwi czy ból głowy. Z picia kawy powinny zrezygnować osoby, które cierpią na chorobę wrzodową żołądka czy refluks. Absolutnie nie można kawą popijać leków,

Czy kawa uzależnia?

Kawa jest zaklasyfikowana jako używka, jednak objawy związane z piciem kawy nie mają znamion nałogu. Zdarza się też tak, że gdy odstawiamy ten napój to mogą pojawić się takie objawy jak: bóle głowy, senność, spadek energii, zły nastrój czy problemy z koncentracją. Takie objawy mogą się utrzymać przez nawet 9 dni. Kobiety w ciąży powinny pamiętać, żeby nie pić zbyt dużo kawy, bo może to doprowadzić do przedwczesnego porodu czy wpłynąć na niską masę urodzeniową dziecka.

Źródło: Niezależna

Zdjęcia: Pexels

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.