7 lipca 2021

Gen, który chroni przed otyłością! Jeśli go posiadasz jesteś lżejszy o 5kg! Cieszysz się smakołykami do woli!

Jeśli wydaje Ci się, że tyjesz dosłownie od samego powietrza, a Twoja koleżanka może do woli cieszyć się smakołykami i jej sylwetka pozostaje szczupła, to znamy odpowiedzialnego za tę sytuację. Naukowcy odkryli właśnie gen, który chroni przed otyłością. Posiada go jedna na trzy tysiące osób!

Szczupli i otyli

Naukowcy na łamach magazynu „Science” zaprezentowali wyniki najnowszych badań nad otyłością. Przebadano 640 tysięcy osób z Meksyku, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Badano z jakiego powodu można być mniej narażonym na przyrost masy ciała, nawet jeśli dużo jemy i nie odmawiamy sobie smakołyków. Naukowcy odkryli, że powodem takiego stanu rzeczy są geny. Jedni żywią się przysłowiowymi listkiem sałaty i wciąż walczą z dodatkowymi kilogramami, a inni cieszą się jedzeniem, kalorycznymi daniami i nie maja najmniejszych problemów ze swoja wagą. Wszystko zależy od genu, który chroni przed otyłością.

Gen, który chroni przed otyłością

Naukowcy z kilku ośrodków badawczych na świecie przeanalizowali sekwencję genów związanych z niskim lub z wysokim BMI u ponad 640 tysięcy dorosłych osób. Badania wykazały, że rzadki gen GPR75, który posiada jedna na trzy tysiące osób, chroni przed otyłością. Ten gen w 50 procentach zmniejsza też ryzyko otyłości. Do tego sprawia, że jego posiadacze są średnio o 5,3 kg lżejsi od osób z inna kombinacją genów.

Pexels

Smakołyki a sylwetka

Jeśli posiadasz właśnie ten gen możesz cieszyć się wysokokaloryczną dietą. Nadmiar kalorii nie zaszkodzi twojej sylwetce. Organizm lepiej radzi sobie też z poziomem cukru we krwi i wydzielaniem insuliny. Naukowcy potwierdzili te teorie w badaniach na myszach. Osobniki, które zmodyfikowano genetycznie przybierały średnio o 44 procent mniej, niż inne myszy. Naukowcy są zdanie, że to nowe odkrycie wpłynie w przyszłości na skuteczne zapobieganie otyłości i leczenie różnych zaburzeń metabolicznych. Również dzięki temu nowe leki, które zapobiegną otyłości będą mogły być bardziej skuteczne.

Źródło: Wprost

Zdjęcia: Pexels

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.